Większość z nas przywykła do tego, że nasze mieszkania i domy podłączone są do komunalnej sieci kanalizacyjnej. Niestety, nie każdy budynek czy posiadłość mają taką możliwość. By zachować czystość i higienę konieczne jest zainwestowanie i montaż szamba. Przykładem takiego rozwiązania jest szambo ekologiczne – nowoczesne i wygodne, jednak jego sprawne działanie wymaga podjęcia od użytkownika odpowiednich działań takich jak regularne czyszczenie i asenizacja. Jedną z ważniejszych kwestii jest tutaj czyszczenie drenażu rozsączającego. Na czym to polega?
Zacznijmy od tego, czym jest odwodnienie liniowe. Każdy z nas raczej je widział, nigdy natomiast nie zastanawialiśmy się do czego to służy. Jest to system korytek osłoniętych kratkami, którego zadaniem jest odprowadzanie wody deszczowej z powierzchni utwardzonych. Innymi słowy, zebrana w odwodnieniu liniowym woda spływa do studzienki zbiorczej z osadnikiem, po czym trafia do kanalizacji bądź bezpośrednio albo do rowu melioracyjnego albo do studni. Korytka odwodnienia liniowego zazwyczaj montuje się ze spadkiem, ułatwia to bowiem spływ wody deszczowej.
Zapewne każdy z nas spotkał się z pojęciem twardej i miękkiej wody. O co w tym wszystkim chodzi? Czy ma to wpływ na naszą instalację kanalizacyjną?
Zima co prawda ma się powoli ku końcowi, jednak wciąż należy liczyć się z tym, że w każdej chwili może wystąpić okresowe ochłodzenie i mróz. Niskie temperatury natomiast mogą doprowadzić do zamarzania wody w źle zaizolowanych rurach. Jeżeli do tego dojdzie, aby je rozmrozić, konieczne jest prawidłowe postępowanie by nie doszło do uszkodzenia kanalizacji.
Stały dostęp do bieżącej wody stał się w dzisiejszych czasach rzeczą całkowicie normalną. Jesteśmy do tego luksusu tak przyzwyczajeni, że trudno nam się bez niego obejść. Dlatego też, by zapobiec ewentualnym awariom i przerwom w dostawie, wody warto zadbać o dobry stan naszej domowej instalacji kanalizacyjnej i profilaktycznie czyścić ją z powstałych osadów. Co jednak, jeżeli zadanie to zaniedbaliśmy i rury się zapchały? Należy wtedy wezwać pogotowie kanalizacyjne, a specjaliści skutecznie usuną zanieczyszczenia za pomocą profesjonalnych narzędzi. Najbardziej znane i popularne są dwie techniki czyszczenia rur, dobiera się je zależnie od miejsca oraz rodzaju osadu. Mowa tu oczywiście o ciśnieniowej i mechanicznej metodzie czyszczenia.
Kanalizacja spełnia bardzo ważną rolę w naszym codziennym życiu warto by więc zadbać, by prawidłowo działała. Usterki zdarzają się wszędzie, również i tam gdzie wzrok nie sięga. Pomóc w zlokalizowaniu takich może inspekcja kanalizacji specjalną kamerą, która pozwala na pełen monitoring stanu naszych rur.
W jednym z naszych artykułów pisaliśmy o tym, że ludzie bardzo często nie wiedzą, kiedy wezwać pogotowie kanalizacyjne. Obawiają się oni, że ich problem okaże się zbyt błahy, bądź są po prostu zawstydzenie, że nie są w stanie poradzić sobie z powstałym problemem. Czym tak właściwie zajmuje się i kiedy interweniuje pogotowie kanalizacyjne?
Kojarzycie ten moment, kiedy to w łazience zaczyna brzydko pachnieć, mimo naszego regularnego sprzątania? Pryskamy odświeżaczami powietrza, a tam dalej trąci tym charakterystycznym, stęchłym swądem ścieków. W kuchni woda coś niemrawo spływa, się kotłuje, potem coraz wolniej i wolniej, aż w końcu stoi w zlewie? Konieczna może stać się interwencja pogotowia kanalizacyjnego. Ale czy dało się temu zapobiec? Czy były wcześniej jakieś sygnały, których nie zauważyliśmy zanim wszystko się zapchało? Skąd zwykły, codzienny użytkownik ma wiedzieć, kiedy coś złego zaczyna się dziać z jego kanalizacją?
W każdym domostwie co jakiś czas potrafi przydarzyć się awaria kanalizacyjna – czy to zapcha się rura, czy coś pęknie i pojawia się niepożądany wyciek wody. Jest to całkowicie normalne, w końcu kanalizacja to system, z którego korzysta się codziennie, wiele razy dziennie; zmywamy naczynia, myjemy ręce, bierzemy prysznic, kąpiemy się, robimy pranie, korzystamy z toalety… W każdym momencie w którymś miejscu może dojść do powstania zatoru czy innej awarii. Tu się leje, tam nie spływa bądź się cofa, co robić? Jeśli nie wiesz, gdzie nastąpiła usterka, odradzamy dokonywania samodzielnych napraw, gdyż może to doprowadzić do pogorszenia się sytuacji. Oddaj swoje rury w ręce wykwalifikowanych profesjonalistów i skorzystaj z pomocy pogotowia kanalizacyjnego. W tym miejscu powstaje pytanie: jak wybrać dobre pogotowie kanalizacyjne?