Większość z nas przywykła do tego, że nasze domy i mieszkania podłączone są do komunalnej sieci kanalizacyjnej. Jednak nie wszystkie działki budowlane mają taką możliwość, konieczna jest wtedy instalacja zbiornika asenizacyjnego, co związane jest z koniecznością dopełnienia określonych formalności i spełnieniem odpowiednich wymogów dotyczących umiejscowienia zbiornika oraz jego wielkości.
Zanim zabierzemy się za dobór i instalację zbiornika warto dowiedzieć się, gdzie zgodnie z przepisami powinien on być usytuowany. Jak się okazuje, nie można go umieścić w przypadkowym, dogodnym dla nas miejscu. Wedle obecnie panujących przepisów zbiornik asenizacyjny o pojemności do 10 m3 musi znajdować się w odległości co najmniej 5 metrów od drzwi i okien budynków mieszkalnych i zarazem nie mniej niż 2 metry od granicy działki. Dodatkowo szambo nie może znajdować się zbyt blisko wodociągu, studni bądź innego ujęcia wody – odległość ta wynosi minimum 15 metrów.
Wiemy już, co na ten temat mówi prawo, ale co z formalnościami? Instalacja zbiornika asenizacyjnego musi zostać zgłoszona w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta właściwego ze względu na lokalizację działki. Jeżeli nie otrzymamy sprzeciwu odnośnie budowy 21 dni od daty otrzymania przez urząd wniosku, będzie można przystąpić instalacji. Warto wiedzieć, że zbiorniki bezodpływowe o pojemności do 10 m3 nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę.
Formalności już za nami, czas przystąpić do meritum sprawy. Jaką wybrać pojemność zbiornika na przydomowe szambo? Szacuje się, że czteroosobowa rodzina produkuje miesięcznie mniej więcej 7 m3 nieczystości, w związku z czym zbiornik o pojemności do 10 m3 powinien być odpowiedni. Przypominamy – w ramach działalności zajmujemy się wywozem nieczystości płynnych, asenizacją oraz czyszczeniem wszelkiego rodzaju zbiorników bezodpływowych. Jeżeli więc potrzebujesz wykonania podobnej usługi nie wahaj się, zadzwoń, działamy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu na terenie Łodzi, Warszawy i okolic.