Jak wiadomo, właściciel obiektu budowlanego ma obowiązek zapewnić utylizację nieczystości płynnych. Jednak nie zawsze można dany budynek podłączyć do lokalnej sieci wodno-kanalizacyjnej. W takim przypadku pojawiają się dwa rozwiązania: wybudowanie zbiornika asenizacyjnego lub własnej oczyszczalni ścieków. Pogotowie kanalizacyjne świadczy wiele usług, między innymi udrażnianie rur, czyszczenie kanalizacji, czyszczenie przepompowni, czyszczenie separatorów oraz wywóz nieczystości płynnych. Dziś będzie właśnie o tej ostatniej usłudze, co na temat wywozu nieczystości płynnych mówi prawo?
Jeżeli nie ma możliwości podłączenia budynku do sieci komunalnej prawo mówi wyraźnie, że właściciele nieruchomości muszą gromadzić nieczystości ciekłe w zbiornikach bezodpływowych oraz mają obowiązek pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz
nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami. Oznacza to, że muszą oni również mieć podpisaną umowę z firmą posiadającą zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych. Jak napisaliśmy we wstępnie, usługę taką świadczy między innymi pogotowie kanalizacyjne. Warto również wspomnieć, że wywóz nieczystości płynnych z nieruchomości koniecznie musi być potwierdzony na piśmie. Celem takiego uregulowania prawnego jest ochrona zarówno środowiska jak i ludzi oraz zwierząt przed skażeniem biologicznym, do którego może doprowadzić nawet niewielki niekontrolowany wyciek zawartości zbiornika asenizacyjnego do gruntu czy też wód powierzchniowych.
W związku z powyższym przypominamy, że zbiornik bezodpływowy nie może być wybudowany gdziekolwiek na posiadłości. Warunkiem budowy jest tutaj brak możliwości podłączenia nieruchomości do komunalnej sieci kanalizacyjnej. Należy pamiętać, by szambo było umieszczone w odległości minimum 15 metrów od ujęcia wody pitnej. Dodatkowo zbiornik asenizacyjny nie może być zainstalowany na terenach zagrożonych powodziami, a także na terenach zalewowych.