
Zarówno kanalizacja miejska jak i domowa to sieć połączonych ze sobą rur, które przebiegają pod różnym do siebie kątem. W wyniku czynników takich jak intensywne użytkowanie, nieregularne czyszczenie lub po prostu ze względów błędów konstrukcyjnych może się od czasu do czasu po prostu zapchać. Może to prowadzić do poważnych awarii całej instalacji.
Kiedy wezwać pomoc?
Codzienne korzystanie z kanalizacji powoduje, że w rurach zbierają się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia takie jak osady z mydła, włosy, resztki jedzenia oraz oczywiście rzeczy, których definitywnie nie powinno tam się znajdować, jak na przykład płatki kosmetyczne, pieluchy, stare szmaty czy też nawet piasek i gruz po remontach. Pisaliśmy o tym w poprzednim artykule, prawda? Zanieczyszczenia takie mają tendencje do gromadzenia się, co z kolei powoduje spowolnienie przepływu. To właśnie dlatego woda stoi w umywalce, wannie czy pod prysznicem. Są to wyraźne sygnały, że najwyższy czas by wezwać firmę zajmującą się profesjonalnym przepychaniem i udrażnianiem kanalizacji, która szybko i sprawnie usunie powstały problem.
Metoda mechaniczna czy metoda ciśnieniowa?
Użycie nieodpowiednich narzędzi i metodologii do udrożnienia kanalizacji może spowodować jej uszkodzenie bądź nawet zniszczenie, dodatkowo domowe metody nie zawsze działają. Firmy profesjonalnie zajmujące się czyszczeniem i udrażnianiem kanalizacji mają do swojej dyspozycji kilka metod, które dostosowują odpowiednio zarówno do skali awarii, jak również rodzaju instalacji. Ilość dostępnego miejsca także miewa tu duże znaczenie. Usunięcie niektórych zatorów wymaga użycia specjalistycznych środków, narzędzi czy też sprzętu po prostu niedostępnego dla klienta.
Najczęściej stosowanym sposobem czyszczenia kanalizacji jest metoda mechaniczna. Nie wymaga ona zaawansowanych narzędzi – do do zapchanej rury wprowadzana jest po prostu spirala, która rozbija zatory i blokady. Spirala taka jest elastyczna, niestraszne są jej więc nawet skomplikowane, pozaginane rury. Metoda ciśnieniowa natomiast wymaga specjalnego pojazdu, gdyż polega ona na wprowadzeniu do rury węża, który za pomocą wody pod ciśnieniem rozbija wszelkie osady i wypłukuje zanieczyszczenia. Pojazd taki musi wytwarzać odpowiednie ciśnienie wody oraz pochłaniać zabrudzenia. W przypadku obu metod nie korzysta się z chemikaliów, zatem są one w pełni ekologiczne. Metoda mechaniczna najlepiej sprawdza się w mieszkaniach, natomiast metoda ciśnieniowa lepiej nada się przy przydomowych oczyszczalniach i szambach, gdzie potrzebna jest większa moc.