
Kanalizacja to system, który pracuje codziennie, bez przerwy, 7 dni w tygodniu, 356 dni w roku. I jak każdy system ma prawo raz na jakiś czas ulec awarii – szczególnie jeżeli zostanie zaniedbany i nie będą wykonywane regularne przeglądy. Na co dzień jest to dla nas temat abstrakcyjny, aż tu nagle woda pojawia się tam gdzie nie powinno jej być. Co tu robi ta kałuża!?
Jak zlokalizować awarię i jej przyczyny?
By znaleźć przyczyny, trzeba najpierw zaobserwować objawy – czyli przykładowo wyciek wody w miejscu, gdzie wiemy, że znajduje się kanalizacja. Należy wtedy jak najszybciej zlokalizować źródło wycieku, należy jednak pamiętać, że uszkodzenie nie zawsze musi korespondować z miejscem pojawienia się wody. Przede wszystkim trzeba dokładnie obejrzeć wszystkie przyłącza oraz połączenia rur w instalacji i ocenić, czy możemy dostrzec jakąś usterkę. Jeżeli nie jesteśmy w stanie samodzielnie znaleźć przyczyny wycieku, możemy zwrócić się po pomoc do fachowców, w końcu dysponują oni nie tylko profesjonalnym sprzętem i metodami dla nas niedostępnymi, ale i jakże cennym doświadczeniem.
Jak fachowcy lokalizują uszkodzenia rur?
Metod jest kilka. Fachowcy mogą zastosować kamerą termowizyjną, bądź endoskopową wpuszczaną bezpośrednio do rur. Celem znalezienia usterki wykorzystuje się także specjalny ultraczuły mikrofon, który wychwytuje szum wydawany przez wyciekającą wodę. Zastosować można również metodę opartą na gazie znacznikowym, który wpuszczany jest do rur, a następnie rejestrowany jest za pocą specjalnego detektora w miejscu wycieku. Podobnież jak w przypadku metody z gazem, do rur wpuszczany jest dym, który łatwo wykryć w miejscach nieszczelności.
Jakie są najczęstsze przyczyny uszkodzeń kanalizacji?
Oprócz zatorów powstałych przez nagromadzaniem się zanieczyszczeń w rurach, do najczęstszych przyczyn powstawania awarii zalicza się stara, niekonserwowana lub źle skonstruowana kanalizacja. Mowa tu zazwyczaj o uszkodzeniach mechanicznych takich jak pęknięcia rur czy rozszczelnienia na złączach.