Bywa i tak, że instalacje wodociągowe i kanalizacyjne nie pozwalają nam cieszyć się spokojem zacisza domowego. Dzieje się tak ze względu na wydobywające się z nich hałasy. Przyczyny niepożądanych i uciążliwych dźwięków w rurach mogą być niestety różne. Odkręcasz wodę i nagle słyszysz hałas niczym z czeluści piekielnych – łomotanie, skrzypienie i jęki potępionych… Skąd się biorą te odgłosy? Czy można im przeciwdziałać? Czy da się je zlikwidować?
Hałas w rurach pojawia się, gdy rury instalacyjne zostały źle zamontowane – czy to zbyt sztywno, czy to bez odpowiedniej, bądź nawet jakiejkolwiek izolacji akustycznej. W sytuacji takiej przez ściany i stropy budynków mogą przedostawać się wszelkiego rodzaju odgłosy wydobywające się z rur. Podobnie sytuacja wygląda, jeżeli instalator nie oddzieli pionów instalacyjnych od pomieszczeń mieszkalnych. Dodatkowo im wyższy budynek tym dochodzący z rur hałas będzie bardziej uciążliwy i donośny. Zarówno w budynkach komercyjnych i użyteczności publicznej jak i spółdzielni bądź wspólnocie mieszkaniowej problem ten można zgłosić zarządcy budynku celem dokonania modernizacji instalacji wodociągowej, która usunie ten jakże uporczywy problem. Warto tu wiedzieć, że natężenie dźwięku, jakie może być przenoszone przez wyposażenie techniczne budynków użytkowanych przez ludzi jest ściśle określony przez prawo, w związku z czym wewnętrzna instalacja kanalizacyjna musi spełniać określone normy dotyczącej akustyki budowlanej i ochronie przed hałasem. Problem hałasów powinien rozwiązać właściwy dobór materiałów służących izolacji akustycznej jeszcze na etapie budowy instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej. Dodatkowo zalecane jest, by instalacje użytkowe były pozbawione gwałtownych zmian kierunku, co w dużej mierze zapobiegnie powstawaniu uciążliwych dźwięków.
W budynkach mieszkalnych głównym źródłem hałasu z instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej są zazwyczaj przepływ wody przewodami i pionami kanalizacyjnymi, wypływ i odpływ wody do przyborów oraz praca urządzeń do podnoszenia ciśnienia wody.